Bakan Kurum'dan yurttaşa çağrı: Evlerinizin risk tespitlerini yaptırın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara Depremi'nin yıl dönümünde yayımladığı mesajında, "Acil dönüştürülmesi gereken konut sayısı ise 1.5 milyondur. Yaklaşık 60 milyon insanımız deprem tehdidiyle karşı karşıya" dedi.

16 Ağustos 2020 Pazar, 15:29
Bakan Kurum'dan yurttaşa çağrı: Evlerinizin risk tespitlerini yaptırın
Abone Ol google-news

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, millet olarak deprem nedeniyle çok acılar yaşandığını, son 100 yılda büyüklüğü 6'nın üzerinde olan 60'a yakın depremde 80 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Ülke topraklarının yüzde 66'sının deprem riski altında olduğunu belirten Bakan Kurum, "Ve maalesef nüfusumuzun yüzde 71'i bu alanlarda yaşıyor. Yaklaşık 60 milyon insanımız deprem tehdidiyle karşı karşıya" dedi. 

"5 YILLIK EYLEM PLANINI BELİRLEDİK"

Kentsel dönüşümde 5 yıllık eylem planı belirlediklerini söyleyen Kurum, " 'Türkiye'nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm' hedefiyle çalışmalarımıza hız verdik. Yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm ilkeleri çerçevesinde şehirlerimizi riskli yapılardan ve çarpık kentleşmeden kurtarıyoruz. Eskiyen evleri, riskli yapıları yeniliyor; çevreye duyarlı, kimlikli, özgün, sağlam, güvenli yapılara sahip, kültürel değerlerini yaşatan şehirler inşa ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"ACİL DÖNÜŞTÜRÜLMESİ GEREKEN KONUT SAYISI 1.5 MİLYON"

"Bugün ülkemizde dönüştürülmesi gereken konut sayısı 6.7 milyondur" diyen Bakan Kurum, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Acil dönüştürülmesi gereken konut sayısı ise 1.5 milyondur. Bu 1.5 milyon konutun da önümüzdeki 5 yıl içerisinde 300 bini İstanbul'da olmak üzere dönüşümünü tamamlayacağız. Kentsel dönüşüm, terörle mücadele kadar önemlidir. Bu anlamda devlet, yerel yönetimler ve vatandaşlar olarak el ele vermeliyiz, seferber olmalıyız. Biz bundan sonra hiçbir depremde, hiçbir doğal afette vatandaşlarımızın can kaybı yaşamasını, annelerimizin ağlamasını, hiçbir evladımızın öksüz, yetim kalmasını istemiyoruz. Buradan 17 Ağustos'un yıldönümünde vatandaşlarımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bizlere, belediyelerimize müracaat edip evlerinizin risk tespitlerini yaptırın devlet millet işbirliği ile deprem dönüşümünü hep birlikte gerçekleştirelim. Bunu çocuklarımız için, yavrularımızın geleceği için bir an önce yaptıralım."