Rönesans Rusya’da maaşları eksik yatırdı işçiler isyan etti

Rusya’nın Amur bölgesinde Rönesans Holding’in ana yüklenicisi olduğu Doğal Gaz İşletme Tesisi Şantiyesi’nde binlerce Özbek işçi, maaşlarını eksik aldıkları gerekçesiyle iş bırakarak, eylem yaptı. Araçları deviren eylem yapan Özbek işçiler, Özbek ve Türk işçiler arasından ayrım yapıldığını belirtirken, şantiyede bulunan ve Rusya’nın farklı şehirlerine gitmek zorunda kalan bin 500’e yakın Türk işçi ise Türkiye’ye dönmek istiyor.

17 Temmuz 2020 Cuma, 22:36
Rönesans Rusya’da maaşları eksik yatırdı işçiler isyan etti
Abone Ol google-news

Türkiye’de şehir hastaneleri ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı da yapan şirketler arasında olan Rönesans firması, Özbek işçilerin, patent (vize) parasını 2 ay üst üste maaşlarından kestiği kaydedildi. Şirket, kestiği parayı işçilerin hesaplarına tekrar yatırmaması üzerine işçiler 13 Temmuz’da şantiyede eylem yaptı. Türk işçilerden ekipbaşı Ercan Yılmaz (30), “Pandemi sürecinde 20-25 gün gibi bir süre de çalışmadık. Bu süreçte Özbek işçiler daha da az maaş aldı. Özbek işçi evine para gönderemedi. Esasen haklı bir durum ama bize saldırmaları doğru olmadı. Biz 1500-2000, Özbek işçiler 300-500 dolar alıyor. Türklerin yatma ve yemekhane yeri ayrı Özbeklerin yeri ayrı. Ondan dolayı mı bilmiyorum ama bu durum Türk işçilerine de yansıdı. ‘Türkler bizi çok çalıştırıyor, Türkleri burada istemiyor’ dediler. Önce Rönesans işçileri eylem yaptı ardından bir alt taşeron şirket olan Yamata şirketindeki Özbek işçilerde destek oldu. Şantiyede başlayan eylem kamplara da sıçradı. En az 20 bin kişilik kamp. Heryeri yağmaladılar. Polis de olaylara müdahale etmede yetersiz kaldı” dedi.

‘KONSOLOSLUĞA 2 GÜN BOYUNA ULAŞAMADIK’

Eylem günü şantiyeden kaçmak zorunda kaldığını belirten işçi Yılmaz, “Bazı Özbek arkadaşlar, ‘Size de saldıracaklar’ diye haber ettiler. Bizde fark ettirmeden, tel örgülerden v.s. bir şekilde kendimizi dışarı attık. Otobüslerle başka şehirlere kaçtık. En fazla bin 500 Türk işçisi varız. Konsolosluğu 2 gün boyunca aradık ama ulaşamadık, ardından dışişlerini aradıktan sonra elçilik bize dönüş yaptı. ‘Bakıyoruz’ gibi cümleler sarf edildi. Hâlâ üst düzey bir yetkili bize ulaşmış değil. Şu an başka şehirdeyiz. Otel sayılmayacak eski-püskü bir yerdeyiz. Elbiselerimiz orada. Virüs kısıtlamalarından dolayı şehir merkezine de çıkamıyoruz. İlk 2 gün yemek yiyemedik. 4 gündür duş alamıyoruz, sadece yatıyoruz. Özbekistan’dan büyükelçi gelmiş, bizim büyükelçi geldi mi bilmiyorum. Normalde bir heyet gönderilmesi lazım. Can güvenliği tehlikesi var, korku var. Uçak seferleri yok. Çoğu işçi bir an önce Türkiye’ye dönmek istiyor” açıklamasında bulundu.

BİNLERCE POZİTİF

Ercan Yılmaz, geçtiğimiz aylarda şantiyede binlerce işçinin koronaya yakalandığını anımsatarak şu açıklamada bulundu: “Korona testi yaptık, pozitif dediler. Yaklaşık 10 bin işçinin testi pozitif çıktı. Ortalama 15 gün boyunca yattık. İşçi ölümlerine dair bize herhangi bir bilgi verilmedi. Zaten öyle şeyleri işçiler ayaklanırlar diye, bize söylemezler.”