Maraş katliamının 38. yılı: Yaralar unuturak kapanmaz

Kahramanmaraş’ta 24 Aralık 1978’de katledilen 111 kişi, katliamın 38 yıl dönümünde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sevim Yalıncakoğlu, “Yaralar unutarak kapanmaz. Acılar yok sayılarak dinmez.Yüzleşeceğiz ki bir daha bu acıları yaşamayalım. Unutturarak bu utançtan kurtulamazsınız” dedi.

24 Aralık 2016 Cumartesi, 17:15
Abone Ol google-news

Alevi derneklerinin Maraş katliamının 38. yılında yapmak istedikleri mitinge Kahramanmaraş Valiliği tarafından izin verilmedi. Erenler Kültür Derneği önünde toplanan Alevi derneklerinin temsilcileri ve vatandaşlar Yörükselim mahallesinde yapım devam eden cemevine yürüdü.

38 yıl önce yaşanan katliamda 5 Alevi yurttaşın öldürüldüğü yere kararfiller bırakan katılımcılar nefesler okudu, çerağ uyandırdı. Ortak açıklamayı okuyan  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sevim Yalıncakoğlu, “38. yılında bir kez daha Maraş’ta katliamda yitirdiğimiz canları anmaya geldik. 38 yıl sonra tam da burada, 5 tane canımızın hunharca katledildiği bu mahallede yeniden cem olduk. Bu 5 canımızın huzurunda mezar yerleri bile belli olmayan yüzlerce canımızın anısına buraya bir cemevi yapıyoruz. Bundan sonra da inatla ve inançla bir araya gelmeye ve katliamı unutturmamaya kararlıyız. Bilmeliyiz ki yaralar unutarak kapanmaz. Acılar yok sayılarak dinmez. Yüzleşmeliyiz. Yüzleşeceğiz ki bir daha bu acıları yaşamayalım. Bu katliamı yapanlar ve buna ortak olanlar da yaptıklarının ne kadar vahşice bir eylem olduğunu idrak etsinler ve bilsinler. Unutturarak bu utançtan kurtulamazsınız. Amacımız intikam almak değil. Aksine bu utanç unutulmasın ki bir daha olmasın” diye konuştu.

Katledilenlerin sayısı bilinmiyor

Katliamın üzerinden 38 yıl geçmesine karşın gerçek suçluların hala cezalandırılmadığını vurgulayan Yalıncakoğlu, “Devlet arşivlerine, Genelkurmay arşivlerine davanın avukatları dahi erişememiş ve engellenmiştir. Dava dosyası kamuoyundan hukuksuz bir şekilde gizlenmektedir. Katledilenlerin mezarları kaybedilmiş ve sorumlular cezasız bırakılmıştır. Devlet bir an önce bu tutumundan vazgeçmeli ve dava dosyalarını hukukçulara açmalıdır. Bu katliamdan Hak’ka yürüyen canların sayısını belirleyemediğimiz gibi isimlerine dahi ulaşamadığımız canların varlığını düşünüyoruz. Devlet bu katliamın doğrudan içinde olduğu için 38 yıl geçmesine rağmen katliamla yüzleşilmesine de engel olmaktadır” dedi.  

Maraş’ta, Sivas’ta Çorum’da Gazi’de olacağız !

Katliamda yaşamını kaybedenleri anmak için düzenlenen etkinliklerin her yıl engellendiğine dikkat çeken Yalıncakoğlu, “Biz her yıl anmaya geldiğimizde engelleniyoruz, araçlarımız bekletiliyor, saldırıya uğruyoruz ve sürekli bir saldırı ile karşılaşacağımız tehdidi ile sindirilmeye çalışıyoruz. Bizim amacımız acımızı paylaşmak. Çünkü bizim inancımız ağaca toprağa ikrar vermiş bir inançtır. Bu topraklar Alevilerin kadim topraklarıdır. Aşıklarımızın sadıklarımızın yetiştiği topraklardır. Bizi buradan göç ettirmeye çalışılması Alevi asimilasyonudur. Bunun farkındayız ve toprağımıza sahip çıkacağız. Asla bu topraklardaki kadim yolumuzun yok edilmesine izin vermeyeceğiz! Canlar biz seneye yine burada Maraş’ta olacağız, her 2 Temmuz’da yine Sivas’ta olacağız, her 3 Temmuz’da yine Çorum’da olacağız, her 12 Mart’ta yine Gazi’de olacağız” diye konuştu.

Davamız divana kalmayacak

Gezi’de katledilen gençleri ve Okmeydanı’nda cemevi avlusunda polislerce vurularak öldürülen Uğur kurt’u anan Yalıncakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “nice insanlık suçu olan katliamları unutturmayacağız. Kerbela’dan bugüne zalimlerin karşısında Hüseyin olduk Zeynep Ana olduk. Hiçbir zulüm karşısında yolumuzdan dönmedik. Nerede bir katliam varsa mazlumların tarafında olduk. Boyun eğmedik bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz. Pirimiz Hünkâr Hacı Veli’nin bilinci Pir Sultan’ın direncini her zaman yüreğimizde ve gönlümüzde taşıyacağız. Buradan biz Aleviler olarak ilan ediyoruz. Davamız divana kalmayacak.”     

“Gerçek katiller hesap versin”

 Erenler Kültür Dernek Başkanı Müslüm İbili, Alevi Bektaşı Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Ali Çankaya, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker,  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Tuncer Baş, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Dernek  Genel Başkanı Gani Kaplan, CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, CHP PM Üyesi Ali Öztunç, HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, HDP İstanbul Milletvekili Erdal  Ataş etkinliğe katıldı. Katılımcılar yaptıkları konuşmalarda Maraş katliamının sorumlularının hesap vermesini istedi.  Konuşmaların ardından  Erenler Kültür Derneği’nde cem yapıldı.