Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a: Sen 1.5 saat cenazeyi nasıl beklettin?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘HDP ile yakınlaştıkları’ gerekçesiyle CHP’yi eleştirenlere, tüm partilerin seçmenlerinden oy istediklerini söyleyerek yanıt verdi. Öte yandan Kartal’da çöken binada yaşamını yitirenler için düzenlenen cenaze töreninin Erdoğan’ın katılımı nedeniyle geciktirilmesine tepki gösterdi.

17 Şubat 2019 Pazar, 21:00
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti’yle yapılan ittifakın yanı sıra HDP’li seçmenlerle yakınlaşmaları üzerinden yapılan eleştirilere, “sandıkta tüm seçmenlerle ittifak” söylemiyle yanıt verdi. AKP’li seçmene de talip olduklarını dile getiren CHP lideri, “Bizi ‘şununla bununla ittifak yaptınız’ diye eleştiriyorlar. Sandıkta tüm seçmenlerimizle ittifak yapıyoruz. AK Partili kardeşlerim, vereceksin kardeşim, CHP’ye oy vereceksin. Hep birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız” diye konuştu.

Kocaoğlu’na övgü
Partisinin İzmir adaylarının tanıtımı için Halkapınar Spor Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile yeni aday Tunç Soyer birlikte katıldı. Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, Kocaoğlu’nu ayakta alkışlatırken, gerçekleştirdiği projelerini de övdü. AKP’nin İzmir adayı Nihat Zeybekci’nin “ithal aday” olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Baktılar İzmir’den istedikleri gibi bir kişi çıkmıyor. Ne yaptılar? Dışarıdan ithal aday getirdiler. İthal belediye başkanıyla devasa bir İzmir yönetilir mi? İzmir’i yönetecek kişinin İzmir’in kültürüne sahip olması lazım. İzmir’i yönetecek kişinin, İzmirli olması, kentin tarih ve dokusuna sahip çıkması lazım” dedi.
Kılıçdaroğlu, aday tanıtım toplantısının ardından, yurttaşların “Karantina Meydanı” diye adlandırdığı 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nın açılışını gerçekleştirdi.

“2 tane 15 Temmuz var. Biri halkın 15 Temmuz’u biri de Saray’ın 15 Temmuz’u. Biz halkın 15 Temmuz’una ‘evet’ Sarayı’nkine ‘hayır’ diyoruz” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz’dan sonra Binali Yıldırım imzasıyla genelge çıktı. Ona göre Türkiye genelinde 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için yardım yapılacaktı. Kampanyalar açıldı, banka kayıtları verildi. Toplanan paralar ne oldu? 15 Temmuz şehitleri ve gazileri için toplanan milyonlarca lira ne oldu” diye sordu.

Kartal’da çöken binada yaşamını yitirenlerin için düzenlenen cenaze töreninin Erdoğan’ın katılımı nedeniyle geciktirilmesine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Kartal’da çok acı bir olay yaşandı. Beyefendi, çöken binada hayatını kaybedenlerin cenaze törenine katılmış. Orada konuşuyor, bir arkadaşımızın ismini veriyor ondan başka kimse gelmedi diyor. Genel Başkan Yardımcılarımız var, Ekrem İmamoğlu var. Ama onları görmüyor. Sen 1.5 saat cenazeyi nasıl beklettin? 1.5 saat musalla taşında cenaze bekliyor beyefendi ortada yok” dedi.