İzmir'de tepki çeken paylaşımlara tutuklama

İzmir'deki deprem sonrası yapılan skandal paylaşımlarıyla ilgili olarak Emniyet'in ilgili birimleri harekete geçti. İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, provokatif paylaşım yapan 10 kişinin gözaltına alındığını, 2 kişinin tutuklandığını bildirdi.

31 Ekim 2020 Cumartesi, 11:34
İzmir'de tepki çeken paylaşımlara tutuklama
Abone Ol google-news

İzmir'de dün meydana gelen depremin ardından sosyal medyada paylaşılan bazı mesajlar tepki çekmişti. Asena Türk isimli bir sosyal medya kullanıcısı, depreme ilişkin paylaşımında "Ya Rabbi! İzmirliler gibi zinaya, nefsime değil, Seccademe köle et beni... Amin!" diye yazmıştı.

Bu paylaşımın ardından onbinlerce sosyal medya kullanıcısı, sözkonusu paylaşımı yapan kişinin bulunması için Emniyet'e ve ilgili kurumlara şikayette bulunmuştu.

Tepkiler üzerine Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı yaptığı açıklamada, İzmir ve çevre illerde meydana gelen deprem üzerinden bölge halkına yönelik aşağılayıcı, tahkir ve tezyif edici paylaşımlarla halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden hesaplara ilişkin “tespit” çalışmaları ivedilikle başlatıldığı ve tespit edilen kişiler hakkında gerekli çalışmaların yapılarak adli mercilere intikal ettirileceği kaydedilmişti.

PROVOKATİF PAYLAŞIMLARA SORUŞTURMA

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İzmir'de yaptığı açıklamada depremin ardından nefret ve provokatif açıklamalarda bulunan kişilere yönelik soruşturmanın sürdürüldüğünü belirterek şunları söyledi: 

"Cumhuriyet Başsavcılıklarımız, bu acılarımızı paylaşmak yerine nefret söylemi içinde olanlara gerekli soruşturmayı yapmaktadır. 10 ilde tahkikat yapılmış, 3 kişi Tekirdağ, Adıyaman ve Gaziantep'te gözaltına alınmıştır. Kimse kardeşliğimizi suistimal edemez. Bunu yapmak isteyenlere adalet izin vermeyecektir."

BAKAN YARDIMCISI DUYURDU

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aklıselim olmamız gereken günlerde sosyal medyadaki cehalet dolu görüntüler aymazlıktan ileriye gitmiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 49 paylaşım tespit edildi, 37 şahıs hakkında işlemler sürüyor, 10 gözaltı yapıldı, 2 kişi tutuklandı. Klavye delikanlılığına fırsat vermeyeceğiz" ifadesine yer verdi.