İşten çıkarılanların tazminatları ödenmedi

Geçen ay konkordato talep etmesine karşın Panista adıyla faaliyetlerini devam ettiği belirtilen Komşu Fırın’ın işten çıkardığı çalışanlar hâlen tazminatlarını alamadı.

13 Temmuz 2020 Pazartesi, 06:00
İşten çıkarılanların tazminatları ödenmedi
Abone Ol google-news

Komşu Fırın adıyla faaliyet yürüten Doruk Unlu Mamüller Sanayi Yatırım ve Perakende Hizmetleri Anonim Şirketi, 2017-2018 yıllarında banka borçlarıyla icralık oldu ve fabrikaların bazıları icradan satışa çıkartıldı.

Bu süreçte şubelerinin çoğu kapatıldı, çalışanlarının birçoğu da işten çıkartıldı. Geçen ay da konkordato talep eden Komşu Fırın’ın Panista adıyla Kile Un ve Unlu Mamüller Sanayi Yatırım ve Perakende Hizmetleri Anonim Şirketi olarak faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi.

‘100 İŞÇİ ÇIKARILDI’

Komşu Fırın’dan tazminatsız işten çıkarılan ve 9 yıllık çalışan olduğunu söyleyen Fatih Doğruöz (44), “2017 yılın ocak ayında, ‘Zarar ediyoruz, küçülmeye gideceğiz’ denilerek işçileri çıkarmaya başlandı. Geçen aya kadar işçi çıkarma devam etti. Şu an tazminatsız işten çıkarılan yaklaşık 100 yakın işçi var. 12-15 yıl çalışan var. Benim 200 bin civarı ama toplamda tüm işçilerin 2 milyon TL yakın tazminatımız var. Bizi çıkardıklarında ‘Tazminatlarınızı ödeyeceğiz’ dediler.

Daha sonra da, ‘Ödemeyeceğiz, mahkemeye başvurun’ dediler. Tazminat davası sonuçlanan arkadaşlar var ama onlar da tazminatlarını almış değiller. Mahkeme kararlarını tebliğ ettik, herhangi bir dönüş olmadı. Misal benim işe iade davam bitti ama ne işe aldılar ne tazminatımı alabildim” diye konuştu.

'SADECE TABELA DEĞİŞTİ'

Komşu Fırın ile Panista’nın aynı olduğunu söyleyen Doğruöz, “Doruk Unlu Mamüller şirketini borç karşılığı denilerek Kile Un ve Unlu Mamüller şirketine taşıdılar. İkisi de aynı ama resmiyette Kile şirketi başkasının adına kayıtlı. Planlı bir şey. Komşu Fırın tabelasını da Panista olarak değiştirdiler. Doruk şirketinde kimseyi muhatap bulamıyoruz. Kile şirketi üzerinden de, Doruk şirketi üzerinden de maaşını alan işçiler var. Misal daha önce Komşu Fırında çalışan işçinin sigortası şu an Doruk şirketi üzerinden yatırılıyor.

O işçinin maaşı da hesabına her iki şirketten de yatırılmış. Hiçbir değişiklik olmadan aynı şirket olarak devam ediyorlar ama Komşu Fırın yetkilileri, ‘Panista bizim şirketimiz değil. Battık, konkordato ilan ettik. Tazminatınızı ödemeyeceğiz’ diyorlar” açıklamasında bulundu.

'YILLARIN EMEĞİ'

Sosyal medya üzerinden bu durumu dile getirmeye başladıktan sonra Panista’nın avukatının geçen hafta kendilerini aradığını belirten Doğruöz şöyle konuştu: “Avukat, ”Hakkınızın yüzde 50’sini vereceğiz.

Bunun 3-4 binini peşin verelim geri kalanını da 7-8 taksi yapalım dediler’ dedi. Ama geçen senelerde de bir kaç işçiye 3-4 bin verilip geri kalanını ödemedikleri için kabul etmedik. Yıllarca çalışıp emeklerimizin karşılığını alamamak bizi derinden üzüyor. Çoğumuz uzun bir süredir işsiz.”

'TÜM HAKLAR ÖDENDİ'

Gazetemize konuşan işçilerin tazminatlarını almadıklarını söylemeleri üzerine Doruk Unlu Mamüller A.Ş bir açıklama yaptı. Şirket açıklamasında hiçbir işçinin tazminatsız işten çıkartılmadığını, tüm hakları ödendiğini ve geriye kalanların da ödenmeye devam edileceği belirtildi.

Şirketten yapılan açıklama özetle şu şekilde:"Mecralarda iddia edildiği gibi Komşufırın olarak hiçbir çalışanımız tazminatsız işten çıkartılmamış, finansal olarak zor şartlarda olsak bile çalışanlarımızla mutabık kaldığımız ödeme tutarlarına bağlı kalarak tüm haklar ödenmiştir ve geriye kalanlar da ödenmeye devam edecektir. Komşufırın, tüm çalışanlarıyla kucaklaşarak ve tüm alacaklarını ödeyerek vedalaşmıştır. Bugün gelinen noktada, kalan az sayıdaki çalışan hak ve alacaklarının ödenmesinde de önceliğini bu yönde kullanacağı bugüne kadar yaptıklarından fazlasıyla bellidir. Şirketimiz konkordatoya başvurmuş ve konkordato geçici mühleti almıştır. Bu bağlamda başta çalışan hakları olmak üzere en kısa sürede başlayacak aylık ödemelerle şirket alacaklılarının alacaklarını önemli oranda tahsil edebileceği mali duruma gelmeyi planlamaktayız. Borcun ödenmesi için nakit kaynağın sermaye artırımı, ortakların alacaklarından vazgeçmesi ve mevcut markalarla daha önce kurulduğu şekilde franchise sistemi oluşturulması ile sağlamak üzerine planlanmaktadır.  İnanıyoruz ki böyle bir ortamda şirketimiz ve markamız, daha konsantre bir şekilde çalışarak eski günlerine döneceğinin sinyallerini verecek şekilde bir toparlanma içerisine girecek ve yatırımcıların ilgisine mazhar olacak, oluşması ve gelişmesi büyük sermaye ve emek gerektirmiş, binlerce çalışanın  ve iş ortağının katkısıyla oluşmuş, ekonomiye önemli bir katma değer yaratan, ülkemizin bu önemli kıymeti yok olmayacak ve nihayetinde bugüne kadar şirketimize güvenerek çalışan iş ortaklarının alacakları önemli ölçüde korunmuş olacaktır. Bu konudaki kararlığımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz."