İstanbul ve İzmir'de kadınlardan Las Tesis danslı protesto

Kadıköy ve Ankara’da polisin şarkı sözlerini gerekçe göstererek müdahale ettiği Las Tesis’in danslı protestosu bu kez Beşiktaş’ta yapıldı. Kadınlar hep bir ağızdan, “Tecavüzcü sensin, suçlu polisler, suçlu yargıçlar, suçlu aranızda, devlet farkında” dedi.

15 Aralık 2019 Pazar, 17:16
Abone Ol google-news


Fotoğraflar: Kurtuluş Arı

Şili’de tecavüz, taciz, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddete karşı başlatılan Las Tesis eylemi İstanbul ve İzmir’de kadınlar tarafından gerçekleştirildi. İstanbul’da Barbaros Hayrettinpaşa Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadın, “Benim bedenim benim kararım” diye şarkı söyleyip dans etti. Eylemin ardından kadınlar “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” şeklinde sloganlar attı. İzmir’de ise Alsancak’ta toplanan binlerce kadın “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından Las Tesis dansı ile kadın cinayetlerini protesto eden grup, alkışlarla eylemi sonlandırdı.


Geçen haftalarda İstanbul Kadıköy ve Ankara’da yapılan eylemlere polis müdahale etmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise şarkının sözlerini gerekçe göstererek kadınları hedef haline getirmişti. Önceki gün de Meclis’te bütçe görüşmeleri sürerken, CHP’li kadın vekiller, Meclis sıralarında Las Tesis’i söylemişti.