‘Hayalim, bir Türk ile şarkı söylemek’

Latin müziğinin divası Omara Portuondo veda konseriyle Türkiye’de. Sanatçı, 3 Ağustos’ta İstanbul Lifepark’ta sahneye çıkacak ve şarkılarını son kez söyleyecek.

27 Temmuz 2019 Cumartesi, 21:30
Abone Ol google-news

Latin müziğinin efsane ismi Omara Portuondo, 3 Ağustos akşamı İstanbul Lifepark’ta sevenleriyle buluşacak. “Omara Es Cuba - The Last Kiss” isimli veda turnesi kapsamında konser verecek olan 89 yaşındaki sanatçı, “Guitarra en Son Mayor”, “Lágrimas Negras”, “Siboney”, “Veinte Años”, “Llanto de Luna”, “Noche Cubana”, “La Tierra del Son” gibi sevilen şarkılarını seslendirecek. Konser öncesinde ise Latin müziği sanatçıları sahne alacak. Sorularımızı yönelttiğimiz Türkiye’deki hayranlarıyla son kez buluşacak olan Buena Vista Social Club’ın divası, daha önce Türkiye’de aynı sahneyi paylaştığı oyuncu Halit Ergenç’le tekrar buluşma isteğini dile getirdi. 

Uzun soluklu kariyerini özetleyen sanatçı, çok şanslı biri olduğunu dile getirerek, “Çünkü hâlâ en çok sevdiğim şeyi yapıyorum; şarkı söylemek! Ama itiraf etmeliyim, kariyerim boyunca çok çalıştım” dedi. Türkiye’yi çok sevdiğini anlatan efsane isim, “Birkaç kez orada oldum ve Türk seyircisi çok hoş! Son defa Adios Turnesi kapsamında Buena Vista Social Club ile sahne almıştık” diye konuşurken, 3 Ağustos’taki konseri dört gözle beklediğini ifade etti.

‘Gurur duyuyorum’
Klişe bir soru olarak, bu zamana kadar birkaç kez Türkiye’yi ziyaret etme şansı bulan Portuondo’ya “En çok nelerini seviyorsunuz” diye sorduğumuzda ise “Türk kültürünü seviyorum, müziğini seviyorum, güzel ve derin. Ayrıca Türk yemekleri de çok lezzetli” yanıtını aldık. Ancak sanatçı dipnot düşerek, “Aslında Türkiye’yi daha fazla ziyaret etmeyi çok isterdim, ama imkânım olmuyor, biliyorsunuz konser amacıyla sürekli yollardayım, çok fazla seyahat ediyorum” dedi.
Portuondo’nun Türkiye’de birçok kişiye latin müziğini sevdirdiğini söylersek yalan olmaz, acaba bu kadar ilgi görmesini neye bağlıyor? Sanatçı gülümseyerek “Latin müziğini sevmelerinde benim de bir katkım olmasından dolayı gurur duyuyorum” diyor ve Latin müziğinde pek çok farklı kültürün etkisi olduğunu ve popüler olmasında bunun önemli bir etken olabileceğini belirtiyor.
Türk müziğini çok sevdiğini ve beğendiğini söyleyen sanatçı, hayallerinden birinin bir gün bir Türk sanatçısı ile şarkı söylemek olduğunu dile getiriyor. Diva, bu noktada 2015 yılında Buena Vista Social Club ile birlikte Türkiye’de verdikleri konserde Halit Ergenç ile şarkı söylemiş olduklarını hatırlatıyor. Omara Portuondo hayranlarına şu mesajı ileterek, “Öncelikle bilmelerini isterim ki, onları çok seviyorum ve 3 Ağustos’ta onlarla buluşmayı ve büyük bir Küba partisi yaşamayı dört gözle bekliyorum” diyor ve sözlerini “Hasta Pronto!” (Yakında Görüşmek üzere) diyerek noktalıyor.