Dev ‘Faust’ hazırlığı

ARTİST 2019 / İstanbul Sanat Fuarı, 2-10 Kasım’da Kitap Fuarı’yla aynı anda

23 Ağustos 2019 Cuma, 23:16
Abone Ol google-news

Yaşam alanı haline getirdikleri hangarlarda vakit geçiren sanatçılar,
ekip olarak sık sık bir araya gelerek toplantılar yapıyor.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2-10 Kasım arasında Kitap Fuarı ile birlikte eş zamanlı olarak düzenlenecek olan ARTİST 2019 / İstanbul Sanat Fuarı çalışmaları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ağustos Atölyesi’yle başladı. Kapılarını 29. kez açmaya hazırlanan ARTİST / İstanbul Sanat Fuarı, bu yıl tiyatroya odaklanıyor. Ana tema olarak ise Alman yazar Johann Wolfgang von Goethe’nin “Faust” isimli şiirsel oyunu seçildi.
Ağustos Atölyesi, bu yıl farklı disiplinlerden sanatçıların kolektif bir çalışma ile tiyatro oyunu ve mekânını ürettikleri bir deneyim olmaya hazırlanıyor. Atölye, Yiğit Sertdemir yönetimindeki “Faust”u merkezine alarak TÜYAP mekânının ölçeğinde, yeniden tasarlayıp sahnelemeyi hedef olarak belirliyor. Koordinatörlüğünü Eda Yiğit ve Ezgi Bakçay’ın üstlendiği Ağustos Atölyesi’nin ürünleri kasım ayında İstanbul Sanat Fuarı’nda izleyici ile buluşacak.

‘Özgür bir okul’
Karşı Sanat Çalışmaları’nın TÜYAP Sanat Fuarı ile ortaklığının ürünü olan Ağustos Atölyesi, İstanbul Sanat Fuarı’nda işleriyle yer alacak sanatçılar tarafından geçen yıl büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Biz de bu yıl, ilk üç haftası tamamlanan atölyeyi yerinde ziyaret ettik. Çağrı metninde de bahsedildiği gibi fuar alanındaki hangarlar çadır kampı, yaşama, üretme ve hayal etme mekânına, özgür bir okula dönüşmüş durumda. Hatta Eda Yiğit’in bahsettiğine göre, geçen sene Ağustos Atölyesi’ne katılan sanatçılar bu yıl da ekipte olmamalarına karşın gönüllü olarak yardıma gelmişler. Atölye bu yıl, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü’nün son mezunlarından 8 tiyatro öğrencisini ve onlarla çalışan müzisyenleri resim, heykel, video ve fotoğraf alanından genç sanatçılarla buluşturuyor. Atölyenin amacı ise bir edebi metin etrafında teorik ve pratik çalışma yürüterek sahnede disiplinlerarası fikirleri canlandırmak.
Karşı Sanat Ekibi’nden Feyyaz Yaman, tiyatro konusunun bu fuarda ilk defa bu kadar farklı bir şekilde yer alacağını söylüyor. Son zamanlarda tiyatroya olan ilginin de arttığını hatırlattığımızda ise Yaman, “Tiyatro konusu bana göre iki açıdan tam yerine denk geldi. ‘Faust’ ve sanayi devrimi bugünkü neoliberal teknolojik devrimi ile paralel. İkisinin de insanlık üzerindeki travmatik etkileri çok tarihsel paralellikler taşıyor. Birincisi bu çok karşılaştırmalı ele alınabilecek bir konu olması açısından çok önemli. İkincisi olarak zaten şu anda tiyatrolara ilgi ve rağbetin çok artmasının nedeni bu tür sorgulamalara, insanların gündelik hayata tepkilerine, eleştirilerine beden diliyle cevap verebilmeleri. Siyasi yasaklamaların, kapatmaların, her şeyin meşrulaştığı bir süreçte imgenin özgürlüğünden, sözün dolayımlı kullanımının özgürlüğünden faydalanıp da bir şeyleri dile getirmek burada bir imkânlık içeriyor. Yani ‘Faust’ da tiyatro dili de bize bu anlamda çok şey katacak” dedi.
Yaman, “Faust” ile ilgili de şunları dile getirdi:
“‘Faust’u oyun olarak çalıştıkça bugünle çok paralel bir şekilde iliklerinizde hissediyorsunuz. Son sahnesinde kentler yıkıp kurması, Süveyş Kanalı, Panama Kanalı gibi kanal takıntılarının gündemde olması birden bire mekâna ilişkin konuların da ne kadar paralel olduğunu gördük. Oralardan eklemlenen o şeyler bizi hem çok heyecanlandırıyor hem de hayrete düşürüyor. Onları büyük ölçekte mekâna aktarabilirsek çok güzel olacak. Meğerse ‘Faust’ tam karşımızda duruyormuş gündelik hayatta...”

TÜYAP’a övgü
Ağustos Atölyesi’nin ikinci yılını da değerlendiren Yaman, “Bir kere TÜYAP’ın bu desteği, hoşgörüsü ve yeni kuşaklara kapılarını açması gerçekten takdir edilebilecek bir şey. Biz de o rüzgârı arkamıza almışken bunun sınırlarını genişletme çabaları neler olur diye bakmak istiyoruz. Tiyatro bu noktada kırılma noktası olacak. Mesela biz ‘Seneye burada yazın bir tiyatro festivali de olabilir mi’ heyecanını da yaşamaya başladık. Mesela bu oyun öteki TÜYAP mekânlarına, başka şehirlere taşınabilir mi gibi konularda da bizi provoke etti” diye konuştu.