Batık oranı yüzde 7-8’e çıkar

Denizbank Genel Müdürü Ateş: Katma değer sağlayan firmalar yaşatılmalı. Türkiye’nin en önemli meselesi büyüme ve istihdamdır.

02 Aralık 2019 Pazartesi, 02:00
Abone Ol google-news

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, ülkenin hem yurtiçi hem yurtdışı sorunlar nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini vurgulayarak, yatırımlardaki azalmaya ve işsizliğe dikkat çekti.

Antalya’da düzenlenen 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi öncesi açıklama yapan Ateş, özellikle KOBİ’lerin ayakta tutulması  gerektiğini anlatarak, “Ülkeye katma değer sağlayan firmalar yaşatılmalı. Borçların ödeme imkanları doğrultusunda uzun vadeye yayılması hem onların ekonomiye katma değerini artıracak hem istihdamı koruyacaktır. Türkiye’nin en önemli meselesi büyüme ve istihdamdır. Bugün yapılandırmanın olabildiğince sağlıklı yapılabilmesi için bütün bankalar çalışıyor” dedi.

Bankaların takipteki alacaklarına (batık kredi) ilikşin de Ateş, bugün takipteki alacakların kullandırılan kredilere oranının yüzde 5.2 seviyesinde olduğunu, yıl sonunda yüzde 7-8 çıkabileceğini, ancak korkmaya gerek olmadığını, sektörün mali yapısının sağlam olduğunu anlattı.

2019’a, 2018’e göre daha az kârla devam edileceğinini kaydeden Hakan Ateş, bu yıl kazançların önemli bir kısmının sorunlu kredilere karşılık ayrılmasında değerlendirileceğini, bunun banka bilançolarının gelecek yıllara daha temiz ve güçlü girmesini sağlayacağını söyledi. Ateş, vergi tahsilatının sadece kamu bankaları aracılığıyla yapılacak olmasını da “Biz tüketicilerle ilgili her tür faaliyeti yürütmek isteriz. Vergi de bunlardan biri. Alınan karara sevinmeyiz ama sonuçta bu kamunun tasarrufu” şeklinde yorumladı.