Olimpiyat şampiyonu yüzücü kongre binasını basmış!

Kongre Binası’nda maddi hasara ve beş kişinin hayatını kaybetmesine neden olan baskına altın madalyalı eski olimpik yüzücü Klete Keller’ın da karıştığı iddia edildi.

14 Ocak 2021 Perşembe, 10:06
Olimpiyat şampiyonu yüzücü kongre binasını basmış!
Abone Ol google-news

ABD, geçtiğimiz hafta yaşanan Kongre baskını ile dünya gündeminin tepesine oturmuştu. Joe Biden’ın başkanlığının onaylanması sırasında Donald Trump yanlısı grup Kongre Binası’nı basmış, dört saat süren işgal sırasında biri polis beş kişi hayatını kaybetmişti. 

Kongre Binası’nda maddi hasara ve beş kişinin hayatını kaybetmesine neden olan baskına altın madalyalı eski olimpik yüzücü Klete Keller’ın da karıştığı iddia edildi. ABD basınında yer alan haberlerde uzun boyu ile dikkat çeken ve ABD Olimpiyat Takımı ceketi diyen Keller’ın Kongre baskını sırasında çekildiği belirtilen videosu yayınlandı.

Eski takım arkadaşları ve antrenörleri de videoyu izledikten sonra Kongre baskınında çekilen videodaki kişinin Keller olduğunu belirtti. Hem 1.98’lik boyu hem de ABD Olimpiyat Takımı ceketinin Keller’ı ele verdiğinin altı çizildi. Keller’ın çalıştığı şirket de şampiyon sporcuyla yollarını ayırdığını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada “Kurum olarak insanların düşünce özgürlüğüne büyük önem veriyoruz. Ancak hukuk dışı olan şiddet kabul edemeyeceğimiz bir durum” denildi.

KELLER SESSİZ

İddialar sonrası henüz Keller ve ABD Yüzme Federasyonu’ndan bir açıklama gelmedi. Keller’ın sosyal medya hesaplarını kapattığı öğrenildi. New York Times, sosyal medya hesabını kapatmadan önce Keller’ın, Trump’ı destekleyen mesajlar attığını belirtti. Keller’a telefonla ulaşmaya çalışanlar ise kendisine ulaşamadı. Amerikan Olimpiyak Komitesi ise bu kişinin Amerika'yı temsil etmediğini açıkladı.

Kaynak: Ajanslar