Şiirle dünyaya açılan kent : Eskişehir Tepebaşı

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen ve 10 ülkeden 38 şairin katılımı ile gerçekleştirilecek 8. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması 3-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

01 Mayıs 2018 Salı, 06:50
Abone Ol google-news

Ahmet Külsoy/Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, düzenlediği basın toplantısında düzenleme kurulu üyeleri ile 8’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması hakkındaki detayları medya mensupları ile paylaştı.

3-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Şiir Buluşması’nın açılışının 3 Mayıs Perşembe günü saat 19.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacağı bilgisini veren Başkan Ataç, “Direktörlüğünü Şair Haydar Ergülen’in yaptığı Şiir Buluşması’nın bu yılki onur konuğu Şair Metin Cengiz olacak. Finlandiya’nın odak ülke olacağı Şiir Buluşması’na; Almanya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, İran, İspanya, Kıbrıs, Portekiz, Romanya ve ülkemizden toplam 38 şair katılacak. Geleneksel hale gelen Şiir Buluşması ile farklı ülkelerden şairler Eskişehir’de bir araya gelerek paylaşma ve kardeşçe yaşama isteğini hayata geçiriyor. Şiir, Eskişehir’e yakışıyor. Yunus’un yaşadığı topraklarda buluşmak, barış ve hoşgörü iklimini genişletiyor” ifadelerini kullandı.

8. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması kapsamında gerçekleştirilecek etkinliklere de değinen Başkan Ataç, “Şiir Buluşması’nın 3 Mayıs’ta gerçekleşecek açılışından önce saat 17.30’da Adalar Palmiye Kafe önünde toplanılacak ve Porsuk kıyısından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde sonlanacak bir Şiir Buluşması yürüyüşü yapılacak. ‘İyi ki Şiir Var’ yazılı pankartın ardında yürüyecek şairler ve sanatseverler, Eskişehirlileri Şiir Buluşması’na davet edecek. Saat 19.00’daki açılışta konuşmalar olacak ve ayrıca konuk ülke şairleri de şiirlerini seslendirecek. Açılış gecesi, Dina Ensemble konseriyle son bulacak. Şairler Eskişehirli şiir severlerin de katılımıyla 4 Mayıs Cuma günü saat 11.30’da Yazılıkaya’da şiirler okuyacak, Sanatçı Mine Krause de bir müzik dinletisi verecek. Müzik ile şiirin bir araya gelmesi ile sanatsal olarak çok daha verimli bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Şiir Buluşması’nda açılış dışında tüm toplantıların Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirileceği bilgisini de veren Başkan Ataç, “Buluşmada, 2008 yılında kaybettiğimiz İlhan Berk, Mahmut Temizyürek ve Yakup Kuyucu’nun katılacağı ‘İlhan Berk 100 Yaşında’ oturumuyla anılacak. Bu yıl yitirdiğimiz Şair Ülkü Tamer de, konuşmacılar Haydar Ergülen ve Yavuz Özdem’in katılımıyla anılırken Şair ve Yayıncı Enver Ercan da kızı Özge Ercan, Mustafa Köz ve Mehmet Erte’nin konuşmacı olacağı oturumda anılacak. Ayrıca gelenekselleşen onur konuğu oturumu bu yıl “Metin Cengiz Şiiri” adıyla gerçekleşecek ve bu oturumda da Haydar Ergülen, Jaime Rosa, Marius Chelariu, Duygu Kankaytsın ve Neil Dohetry konuşacak. Sivas katliamında yitirdiğimiz canlar da şiir buluşmasında ‘Sivas Yangını 25 Yaşında’ başlığı altında anılacak. Bu anmada; Hidayet Karakuş, Mahmut Temizyürek, Metin Cengiz, Yavuz Özdem söz alacak. Odak ülke Finlandiya için de bu ülkeden gelen şairlerin katılımıyla ‘Finlandiya Şiiri’ oturumu yapılacak. Sanatçılar Mine Krause ve Dengin Ceyhan Şiir Buluşması’nda müzik dinletileri gerçekleştirirken Finlandiyalı Sanatçılar Aura Irene Kajaniemi ve Heta Kovanen Kavramsız Şiir Performansı gerçekleştirecek. Şiir Buluşması’nda; şiir okumaları, müzik dinletileri, Yazılıkaya Anıtı ve Midas şehri gezisi ile Eskişehir’de yaşayan şairlerin katılımıyla gerçekleşecek Şiir Kürsüsü’nde şiir okumaları yapılacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi bu yıl da Tepebaşı Belediyesi Esentepe Çocuk Sanat Merkezi’nde bir etkinlik gerçekleştirilecek. Hidayet Karakuş ve Haydar Ergülen’in konuşmacı olacağı 5 Mayıs saat 10.00’daki etkinliği Medine Sivri yönetecek. Ben yürütme kurulu üyelerine bu etkinliğin düzenlenmesinde verdikleri emekler için teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, Başkan Ataç’ın basın mensuplarının sorularını yanıtlaması ile sona erdi. 8. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’na katılacak şairler ise şöyle:

Konuk Ülke Şairleri

Bruno Cany (Fransa), Fernando Cabrita (Portekiz), Sunandan Roy Chowdhury (Hindistan / İndia) Jaime B. Rose (İspanya), Javid Mohammadi (İran), Michael Augustin (Almanya), Ruhsan İskifoğlu (Kıbrıs / Cyprus), Marius Chelariu (Romanya), Raise E. Marjamaki (Finlandiya), Olli-Pekka Tennila (Finlandiya), Aura Irene Kajaniemi (Finlandiya), Heta Kovanen (Finlandiya) Reetta E. Pekkanen (Finlandiya)

Türkiye’den Katılacak Şairler

Metin Cengiz, Haydar Ergülen, Mustafa Köz, Cafer Yıldırım, Duygu Kankaytsın, Fatmanur Türk, Fuat Çiftçi, Gizem Pınar Karaboğa, Hidayet Karakuş, İlker Şaguj, Mahmut Temizyürek, Liman Mehmetcihat, Mehmet Erte, Müesser Yeniay, Özlem Özgül Dündar, Riitta Cankoçak, Sevgi Vural, Yakup Kuyucu, Yavuz Özdem

Şiir Kürsüsü Şairleri

Musa Can Demiralay, Cengiz Ersöz, Emine Gürbüz, Hayri Saraç, Birtürk Özkavak, Hüseyin Sönmez, Faruk Uğur.