Kitaptan yemek tarifleri: Tadında Yolculuk

Jale Balcı ve Hande Çelik'in yazdığı kitap, seyahat ve yemek kültürünü farklı coğrafyalar üzerinden anlatıyor

12 Aralık 2019 Perşembe, 12:10

Remzi Kitapevi tarafından piyasaya sürülen yemek kitabı “Tadında Yolculuk”, Kaliforniya’dan Akdeniz’e uzanan yolculuğu anlatıyor. Seyahat ve yemek kültürünü farklı coğrafyalar üzerinden anlatan kitap; sağlıklı, doğal ve mevsiminde yemek alışkanlıklarından ilham alarak oluşturuldu.

"Tadında Yolculuk" kitabını şef-yazar Jale Balcı ve seyahat yazarı Hande Çilek’in yazdı. Balcı, tariflerin birbiri ile uyumlu olması için çok özendiklerini belirtti. “Okuyucularımız tariflerimizi rahatlıkla uygulayabilecek” diyen Balcı, şunları kaydetti: “Lezzet düşkünlerinin tariflerimizi kolaylıkla yapabilmesi ve sofralarında yer alarak misafirlerine ya da aile üyelerine tattırması, benim için büyük bir onur. Aslında amacımız; son zamanlarda artan sosyal medya çılgınlığından bir nebze de olsa uzaklaşarak eskiden olduğu gibi insanların kitaptan tarif yapmalarını sağlamak.”

'Vegan tarifler'

Kaliforniya mutfağından lezzetlerin yanı sıra Türk damak tadına uygun tariflerin kitapta yer aldığını söyleyen Hande Çilek, “Özellikle son dönemde vegan beslenme alışkanlığı oldukça arttı. Kaliforniya'da da vegan yemekler ve restoranlar oldukça popüler. Dolayısıyla kitapta veganlara yönelik çok güzel tariflere yer verdik. Aynı zamanda laktoz duyarlılığı olanların da rahatlıkla tüketebileceği sebze-meyve içerikli tarifler yer alıyor. Tadında Yolculuk kitabı okuyucularını Akdeniz’den çok uzaklara Kaliforniya’ya kadar götürüyor ve Kaliforniya’nın Asya ve Meksika ezgileri içeren füzyon mutfağı ile buluşturuyor. Tarifler Türk damak tadına en çok hitap eden, yapması pratik ve 7’den 70’e her yaş grubunun rahatlıkla tüketeceği lezzetler” dedi.